Az interaktív televíziózás még éppen csak a szárnyát bontogatja, de már itt is megkezdődött a platformok háborúja, ahol a Hybrid Broadcast Broadband TV az egyik hadviselő fél. A technológia két legnagyobb fegyverténye az egyszerűség és az olcsó megvalósíthatóság.
HbbTV-topográfia
A televíziós műsorterjesztő, tartalomszolgáltató technológiák az utóbbi időszakban jelentős evolúciós lépcsőfokhoz értek el. A többképernyős médiafogyasztás mellett egyre jellemzőbb trenddé válik az interaktív, kényelmi funkciók megjelenése, melyekkel a nézők a hagyományos, lineáris, vagy éppen on-demand tartalmi elemek mellé, vagy azokhoz kapcsolódóan extra tartalomhoz juthatnak. Az interaktív tévés megoldások közül a legnépszerűbb az IPTV, ugyanakkor ma már mind a műholdas, mind a kábeltévés, mind pedig a földfelszíni szórású digitális hálózatok kiegészíthetők ilyen funkciókkal. Erre szolgál például a Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) szabvány, mely egyre nagyobb teret nyer magának Európában, és már itthon is kipróbálható.
Vegyestévé
A HbbTV és a hozzá hasonló hibrid megoldások lényege, hogy az eddig kizárólag lineáris és egyirányú adásközvetítési csatorna mellé egy IP-alapú adatcsatornát is kapcsol a rendszer, melyen a rendelkezésre álló sávszélességtől függően különféle kiegészítő szolgáltatások érhetők el. Ilyen lehet például a kibővített elektronikus programkalauz, hírolvasó, vagy egyszerűbb, eseményekhez (például olimpia) kötődő alkalmazások. A HbbTV esetében az IP-jel közvetlenül a digitális adásfolyamba kódolva is érkezhet, gyakorlatilag minden DVB-X rendszerű jelnél, a valódi interaktivitáshoz és a gazdagabb tartalomhoz azonban szükség lehet arra, hogy a vevőkészüléket internetre csatlakoztassuk (IP Unicast).
A vevőberendezésekkel kapcsolatos elvárások, illetve a készülékek sokfélesége a HbbTV szabvány egyik legnagyobb rákfenéje, egyben előnye is. A rendszer HTML és Java-alapú felületfuttatási hátteret kíván, aminek a biztosítása szerencsére a mai okostévék esetében már nem jelent problémát. Éppen ezért a HbbTV képesség a manapság eladott tévékészülékek jelentős részében megtalálható, immár nem csak a közép és felső kategóriában, hanem az alsó-középkategóriában is. A tévékészülékek gyártói azonban a tapasztalatok szerint csak a szolgáltatás tesztelése után teszik elérhetővé az adott országban ezt a képességet, mely jobb esetben a menüből bekapcsolható, rosszabb esetben a tévé szoftverét kell frissíteni ahhoz, hogy működjön. Emellett a tapasztalatok szerint akadnak még kisebb kompatibilitási problémák is a rendszerrel, amit remélhetőleg a tévék szoftverének finomhangolásával idővel megoldanak a fejlesztők.
Bár a HbbTV nem kizárólag tévékészülékre építkezik, a rendszer legkézenfekvőbb előnye mégis az, hogy a kompatibilis tévékkel beltéri egység nélkül is használhatóvá válik az összes funkció, ami különösen a földfelszíni sugárzású digitális műsorszóró hálózatot (DVB-T) üzemeltető cégek számára teszi igazán vonzóvá a technológiát. A DVB-T tuner ugyanis már eleve minden új tévékészülék része, az új kényelmi funkciók pedig mind a nézők, mind a tartalomszolgáltatók számára vonzóbbá tehetik a platformot.
Koi Tamás, 2014. február 27.
(hwsw.hu)